Start 
Старт 
Cel/Regulamin 
Мета/Правила 
Aktualności 
Новини 
Zadania 
Завдання 
Historia  KOALicjA  Darowizny

HISTORIA

      Pomysł konkursu matematyczno-informatycznego KOALA pochodzi od Pawła Perekietki, absolwenta informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ucząc w V Liceum Ogólnokształcym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, równolegle matematyki i informatyki, zaobserwował, że wśród bogatej oferty konkursów matematycznych i informatycznych brakowało w Polsce takiego, który miałby za cel popularyzowac matematykę „komputerową”. Jedynym wyjątkiem była Olimpiada Informatyczna, która jednak jest konkursem elitarnym i wymaga umiejętnosci programowania. Jedną z inspiracji był australijski konkurs informatyczny, organizowany od 2005 roku przez Australian Mathematics Trust.
      Pojawiła się myśl: „Dobrze byłoby dać szansę utalentowanym uczniom i uczennicom gimnazjów na poznanie ciekawych zadań wymagających takiego sposobu myślenia, jaki określa się przymiotnikami: kombinatoryczne, algorytmiczne i logiczne. Aby konkurs nie był tylko rywalizacją dla samotników warto uczynić go drużynowym, ucząc współpracy, precyzyjnego wyrażania myśli i współodpowiedzialności. Za wzór mogą posłużyć mecze matematyczne rozgrywane od roku 2001.”
      Tak w 2014 roku narodził się drużynowy konkurs z pogranicza matematyki i informatyki. Pomysł spotkał się z żywym zainteresowaniem pani Barbary Płotkowiak, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego. Do zespołu organizacyjnego dołączyli Agnieszka Kukla i Przemysław Pela, wówczas studenci matematyki, Magdalena Grudniak, nauczycielka V LO oraz później nauczyciele akademiccy poznańskich uczelni.
      Wraz z V edycją w roku 2017/2018 konkurs wzbogacił się o napisany przez dra Andrzeja Urbańskiego z Politechniki Poznańskiej serwis kompleksowo obsługujący zbieranie i ocenianie prac konkursowych. Początkowo korzystano z domeny koala.vlo.poznan.pl, a od czerwca 2018 konkurs ma własną domenę koala.poznan.pl.

Poprzednie edycje konkursu KOALA:
I-V     VI     VII     VIII     IX     X pl   X ua    
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze.
Bez nich strona nie będzie działała poprawnie. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.